niedziela, 6 marca 2011

Co z efektem jo-jo?

Co to jest efekt jo-jo pewnie wszystkie wiemy, ponieważ głośno o nim w naszym odchudzającym się światku, oj głośno. Niejedna z nas doświadczyła go na własnej skórze i poczuła się oszukana i zniechęcona do dalszej walki.
Dlatego dzisiaj skupimy się na zapobieganiu temu niechcianemu efektowi. Gwoli przypomnienia efektem jo-jo nazywamy wahania masy (wagi) ciała polegające na następującym kolejno po sobie chudnięciu i tyciu. Taka huśtawka wagi nie tylko ma negatywne skutki zdrowotne, ale może również przyczynić się do zwolnienia tempa metabolizmu. Każda dieta lub zmiana sposobu odżywiania prowadzi do schudnięcia. Taki jest nasz cel i jesteśmy dumne z siebie, gdy uda nam się go osiągnąć. Jesteśmy więc o ileś kilogramów lżejsze, szczycimy się dużo zgrabniejszą sylwetką, kupujemy  ciuchy o rozmiar mniejsze i co dalej? Dalej najczęściej radośnie wracamy do starych przyzwyczajeń i nawyków żywieniowych. Sięgamy po ulubione łakocie, podjadamy wieczorową porą czekoladki i usprawiedliwiamy się przed samym sobą, że mają dużo magnezu, a magnez jest bardzo wskazany dla zdrowotności. Tak więc nasz organizm znowu otrzymuje „stare” i ulubione potrawy robiąc z nich według nakazów natury  zapasy w postaci tkanki tłuszczowej, aby w przyszłości mieć wystarczającą ilość energii do dyspozycji na wypadek następnej diety. I w ten sposób koło się zamyka, a my wracamy do punktu wyjścia. Nawet najlepszą dietę, a właściwie jej rezultaty można zniwelować, wracając do poprzedniego sposobu jedzenia.

A więc jakie są przyczyny efektu jo-jo?
n  niewłaściwe, zbyt drastyczne odchudzanie
n  powrót do „starych” nawyków żywieniowych po zakończeniu diety odchudzającej
n  brak aktywności fizycznej

Ponadto należy mieć na uwadze, że efektem jo-jo najbardziej zagrożone są osoby, w rodzinach których występuje otyłość. Dr n.med.Magdalena Białkowska z Instytutu Żywności i żywienia rozpatrując efekt jo-jo w aspekcie zdrowotnym pisze: „Wieloletnie badania prowadzone w amerykańskim miasteczku Framingham wykazały, ze wahania wagi ciała zarówno u kobiet, jak i mężczyzn mają wpływ na wzrost umieralności w ogóle oraz na zachorowalność i umieralność z powodu choroby wieńcowej serca. W badaniu Multiple Risk Factor Intervention Trial (MRFIT) stwierdzono, ze wspomniany efekt jo-jo zwiększa ryzyko choroby wieńcowej serca. Obserwacje te dotyczyły zarówno osób palących papierosy jak i niepalących.”

Czy można wygrać z efektem jo-jo?
Ależ oczywiście! Po prostu chcąc utrzymać wagę osiągniętą podczas stosowania diety musimy pamiętać o kilku zasadach:
n  wyeliminujmy produkty dostarczające pustych kalorii (przede wszystkim słodycze, ciastka, desery, słodkie napoje typu cola, fast-foody)
n  jedzmy często, mało, powoli
n  pijmy duże ilości wody, wody z cytryną, zieloną herbatę, herbaty ziołowe
n  ruszajmy się (pływajmy, biegajmy, uprawiajmy gimnastykę, a nawet tylko dużo spacerujmy)
n  kontrolujmy wagę (np.raz w tygodniu)

Udowodnione jest, że im bardziej rozciągnięta jest w czasie batalia o szczupłą sylwetkę, tym trwalszy efekt. Liczne badania potwierdziły, że osoby odchudzające się przez rok (i dłużej), tracąc 0,5-1kg miesięcznie, rzadko doświadczają efektu jo-jo. Ale również te osoby, które schudły w znacznie krótszym okresie czasu mogą uniknąć powrotu do wagi sprzed okresu odchudzania o ile wezmą sobie do serca powyższe „przykazania”. A więc cierpliwości!

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna